16. syyskuuta 2005
Perjantainelonen kartoittaa hamstraustaipumuksia. [via]
Teema: Kokoelmat
1. Mitä keräät ja kuinka iso on kokoelmasi?
Tällä hetkellä mikään yksittäinen aihealue ei ole aktiivisessa keräilyvaiheessa, mutta huomaan alati kerryttäväni mm. kissa-aiheisten postikorttien kokoelmaa. Tiettyjen artistien levyt ja kirjailijoiden teokset hankin myös hyllyyn samantien niiden ilmestyttyä. Bändipaitojakin löytyy vaatekaapista kiitettävä määrä.
2. Miksi keräät?
Kas siinäpä vasta kysymys. Ehkä koen jotkin asiat niin tärkeiksi, että ne pitää omistaa. Esimerkiksi 15 vuosikertaa Ilosaarirock-paitoja lämmittää kummasti mieltä talvipakkasilla.
3. Mistä suosikkiesineestäsi et voisi koskaan erota?
Muutaman perintöhuonekalun soisin säilyvän omistuksessani. Kirjoista ja levyistäkään en hevillä luovu.
4. Minkä esineen poisheittämistä kadut?
Omiani en kadu, mutta se harmittaa, että vanhempien ja isovanhempien tavaroita on heitetty surutta pois ennen kuin olin tarpeeksi vanha niiden päälle ymmärtämään ja pitämään niistä kiinni.
JP kirjoitti 16. syyskuuta 2005 klo 16.05
15 vuosikertaa kerralla - siinä vasta näky. Hih!
Kommentointi on suljettu
Luet Matkalla-blogin juttua "Keräilijäluonne", joka on kirjoitettu 16. syyskuuta 2005 aiheesta Meemit ja testit.
Edellinen juttu: 45 sivua blogeista
Seuraava juttu: Jojoileva maailma
© 2006 Matkalla.org - RSS - Atom - Powered by Movable Type