18. tammikuuta 2006
Voi elämä. Tuli haaste. Paras vastaus tulisi varmaan joltakulta, joka on seurannut tapojani vuosikausia hyvin läheltä, mutta enpä taida tohtia kysyä. Nää on näitä hasardihommia vaan, eli viisi outouttani, olkaa hyvä.Lauri kirjoitti 18. tammikuuta 2006 klo 22.39
Minäkin käytän villapaitaa ja villasukkia. Tosin vain talvella. 19 asteen sisälämpötilalla on vaikutusta. Ja porkkanat! Syön niitä vain siksi, että ne ovat terveellisiä. Tavallisia porkkanoita vai naposteluporkkanoita?
Marjut kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 6.25
Naposteluporkkanat ovat ajanhukkaa! Mitä isompia, sen parempi. Metsästäessäni isoja porkkanoita menen taatusti naurettavuuksiin. Osaan listata ulkomuistista Helsingin keskustan hyvät porkkana-apajat, ja suren jo ennalta kevättalvea, jolloin maamiesten laareista alkaa pohja paistaa. Sitten saa mässyttää viikkotolkulla alamittaisia juureksia.
JP kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 8.46
Minkä äidinkielen opettajan kansakunta on Sinussa menettänytkään - tilausta riittäisi :)
Kummallista, että jotkut vielä loukkaantuvat kirjoitus- ym. virheistä huomauttamisesta :(
Marjut kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 9.08
Professionaali pilkunviilaaja. :-) Opettaja-ainesta en tosiaankaan ole, mutta monesti riittäisi, jos ihmiset opettelisivat käyttämään niitä automaattisia oikolukutyökaluja ohjelmistopaketeissa.
heidi kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 11.51
Kivoja omituisuuksia =). Mäkin vähintään mielessäni korjailen tekstejä, ainakin pahimmat saksalaiset sanajärjestykset. Mutta inhoan porkkanoita.
Marjut kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 12.59
Ei se mitään, Heidi, mie voin kyllä hoidella myös sinun porkkanasi!
Timo kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 15.50
Kirjoitusvirheitä bongaan itsekin alitajuisesti ja niitä tuntuu löytyvän pikavilkaisulla monista painetuistakin teksteistä/kylteistä jne. Itse sisältö ei sitten valitettavasti jääkään yhtä tehokkaasti mieleen, mutta typot löytyvät helposti.
NS kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 19.29
Kolmoskohta osui ja upposi, eli et ole ainoa siinä mielessä outo. Mullakin on aina tasan kaksi selainikkunaa "pohjalla", joista yhdessä on neljä välilehteä ja toisessa yleensä yhdeksän.
Saako vielä kysyä, onko selainikkunoillasi tietty koko ja sijainti ruudulla? Mulla on. Joskus selaimen kaatuessa ikkunoiden koot ja paikat nollaantuvat, mikä aiheuttaa hetkellistä turvattomuuden tunnetta.
Marjut kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 19.32
Onpa hyvinkin! Muutamien muidenkin bloggaajien tapaan avata ohjelmat tietyssä järjestyksessä, ja haluan, että ne myös siinä pysyvät. Lisäksi vielä Firefoxin uusi välilehtien järjestyksen muuttamisen mahdollistava ominaisuus on kertakaikkisen kunkku!
NS kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 19.45
Välilehtien järjestyksen muuttamisen mahdollistava ominaisuus? Voiko välilehtiä jotenkin raahata?
Marjut kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 19.49
Jep, Firefoxin selainikkunassa välilehtiä voi raahata eri järjestykseen. Kokeile! Nappaat vain kiinni ja siirrät. Tadaa!
NS kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 20.15
Apua, ei ymmärrä! Mulla on suomenkielinen Firefox 1.0.7. Yritän raahata, muttei onnistu.
Marjut kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 20.32
Se onkin tuoreimman version ominaisuus. Mulla on 1.5.
NS kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 20.50
Kiitos, johan selvisi. Hassua, luulin käyttäväni Firefoxin uusinta versiota, sillä olin aina ladannut ja asentanut ohjelman ilmoittamat uudet päivitykset. Pahoittelen että kysymykseni menivät varsinaisen aiheen ulkopuolelle.
Lauri kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 21.04
Noita porkkanoita en malta vieläkään laittaa syrjään...
Mielestäni keskikokoiset porkkanat maistuvat parhaimmilta, isot ovat jo happamia. Ja on tärkeää taivuttaa porkkanoita kaupassa, jottei tule ostettua taipuisia. Ne nahistuvat nopeasti.
Ja syönnistä, juon ensin kahvin ja syön sitten porkkanat. Jätän mukin pöydälle ja tiputtelen kannat yksitellen mukiin syönnin edistyessä. Sitten hammaslankaamaan.
On tietenkin ihan kokonaan toinen asia kuinka pitkälle kannattaa mennä omien omituisuuksien esittelyssä.
Marjut kirjoitti 19. tammikuuta 2006 klo 21.31
Niklas: ei haittaa mitään, hyvä jos tästä oli apua! Kommentointi saa rönsyillä ihan mielellään yli aitojen. Jos niitä aitoja nyt edes on.
Lauri: Minunkin omituisuuksistani tässä taitaa olla vain ne suurelle yleisölle sopivat palat. :-) Mutta porkkanoista kuuluu kannat katkaista ennen syömistä, eikös vaan?
Kommentointi on suljettu
Luet Matkalla-blogin juttua "Outoja tapoja (ilon aatto) *", joka on kirjoitettu 18. tammikuuta 2006 aiheesta Meemit ja testit.
Edellinen juttu: Tunteelliset puhelimet
Seuraava juttu: Aivan Simpsonina
© 2006 Matkalla.org - RSS - Atom - Powered by Movable Type